Vítejte na stránkách rodinného statku – Statek Junek!


Náš statek se nachází na východě Čech v obci Křičeň u Lázní Bohdaneč v úrodné nížině v nadmořské výšce ca 235 m.n.m. a orientuje se na pěstování bylinek.

Historie statku

Historie statku začíná u Vladimíra Junka, zesnulého manžela Ivy Junkové.

Vladimír byl dlouhá léta jako agronom v zemedělském družstvu. Jeho vášní začaly být ovšem bylinky a tak si splnil před přibližně dvaceti lety svůj sen a koupil si tehdy starý statek a s ním si pronajal i první hektary půdy. Dal se na pěstování bylinek. Na to, jak se pěstují bylinky a jak se o ně starat musel většinou přijít sám. Neměl k dispozici dostatek informací. Pěstování bylinek vyžadovala i pořízení specifické techniky, většinou se jednalo i o použité historické stroje, které musel Vladímír vlastnoručně opravit dle potřeby.
Bohužel Vladimír před lety náhle zemřel a jeho manželka Iva, v té době ředitelka nedaleké mateřské školy, se musela rozhodnoout co se statkem. Zda ho prodat nebo pokračovat v činnosti, který Vladimír započal. Rozhodla se, i přes to, že neměla žádné zkušenosti a žádné zemědělské vzdělání, že bude pokračovat v pěstování bylinek a úpravě starého statku pro potřeby pěstování a sušení bylinek. Neměla to moc jednoduché, ale nevzdala to.
A jak to vypadá dnes? Iva Junková hospodaří na přibližně 30 ha půdy. Je již zkušená pěstitelka a není na to sama. Plnou podporu nachází nejen ve své rodině a známých, ale taky ve svém příteli Ing. Jiřím Petrovi, který je sám také zemědělcem.

Bylinky bez chemie

Na Statku Junek se nepoužívá chemická ochrana rostlin. A jelikož pěstujeme trvalky. Je jejich největším nepřítelem plevel. Ten se musí likvidovat mechanicky pletím. V meziřadí se využívají různé plečky, v řádku se plevel musí likvidovat ručně.

Sortiment

Na našem statku pěstujeme na přibližně 10 ha heřmánek. Na zbytku (ca 13 ha) jsou vysety další bylinky a zelenina - oregáno, mátu, meduňku, zlatobýl, řebříček, jitrocel, jestřabinu, sléž maurský, šalvěj, yzop, tymián, řepík, kopr a petržel. Heřmánek se pěstuje na květ, ostatní byliny na nať.


Kontakty

Statek Junek, Mgr. Iva Junková
Křičeň 11, 53341 Lázně Bohdaneč
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. | Tel.: +420 734 107 203
IČO: 72056924, DIČ: CZ7862253740
Statek Junek je členem MAS Bohdanečsko

Psali o nás

Statek Junek v pořadu Herbář České Televize
Leros : Do Křičně na návštěvu k paní Junkové
Časopis Farmář: Na Statku Junek fandí bylinkám.